Przed jubileuszem SP-2

Zaczęli od sosen, które zostały wyhodowane z nasion jednych z najpiękniejszych i najokazalszych drzew w naszym kraju oraz poświęconych przez Ojca Świętego, Benedykta XVI, potem był Festiwal Piosenki i Poezji Obcojęzycznej dla szkół podstawowych i uroczyste świętowanie z okazji 50. urodzin Europy. Wszystko w szkole im. Dąbrówki, by godnie uczcić jej 85. rocznicę działalności oświatowej

Zakochani w Dąbrówce

Przed jubileuszem SP-2 / Zakochani w Dąbrówce

Sadzonki drzewek, które pragniemy dziś posadzić, są dla nas bardzo cenne - mówiła podczas uroczystości sadzenia sosen taborskich nauczycielka Ewa Serafin.
- Rzeczywiście, w historii miasta i szkoły zaznaczył swe miejsce niecodzienny obiekt przyrodniczy, miejsce, gdzie zwłaszcza najmłodsi będą mogli czynić starania, by ceremoniał szkolny i tradycje kultywować - przemawiał do uczniów burmistrz Zbigniew Grzesiak. Te tradycje pieczołowicie wypracowywała wieloletnia dyrektor Bogusława Bednarska, pielęgnuje i kontynuuje je także dyrektor Sławomir Domański. Rozumieją to doskonale uczniowie. Z wielką estymą drugoklasiści ze Szkolnego Koła Przyrodniczo-Ekologicznego pochylali się nad Mieszkiem i Dobrawą - młodymi drzewkami, przekazanymi przez Piotra Serafina, nadleśniczego z Mińska Mazowieckiego i poświęconymi przez księdza Dariusza Walickiego, proboszcza parafii pw. NNMP w Mińsku. Uczniowie wspólnie z chórem szkolnym Andrzeja Dziugła odśpiewali Rotę, bo chwila ta stała się okazją ku temu, by spojrzeć na 85-letnią już Dąbrówkę i poczuć dumę z wartości, jakie przez lata proponowała swym wychowankom. Goście uroczystości podpisali akt erekcyjny, który został wmurowany pod kamieniem pamiątkowym. Odsłonięcia płyty, ufundowanej przez rodziców klasy IIa, dokonała Bogusława Bednarska. Burmistrz miasta oraz proboszcz posadzili sosny, a członkowie SKPE nadali im imiona. Słowiańskie imiona nadawane drzewom przypomniały wszystkim, że trzeba sięgać do korzeni, pielęgnować i kultywować historię, także tę w wymiarze lokalnym.
Dwa dni poźniej odbył się IV Miejski Festiwal Piosenki i Poezji Obcojęzycznej. Najczęściej rozbrzmiewał język angielski, ale młodzi artyści chętnie wypowiadali się także po francusku i rosyjsku.
Rokrocznie do recytacji i śpiewu w obcym języku namawia Katarzyna Trojanek, nauczycielka języka francuskiego w Dąbrówce. Tym razem we wspaniałej festiwalowej uczcie młodych talentów wzięło udział 41 uczestników z 5 szkół: gospodarzy, SP-1, SP-5 oraz podstawówki z Janowa i Wiciejowa. Życząc wszystkim udanej zabawy, młodych artystów przywitał dyrektor Sławomir Domański, a o dobre przygotowanie uczestników festiwalu zadbali: Anita Dybowska, Agnieszka Kowalczyk, Halina Wasilewska, Katarzyna Trojanek, Bartłomiej Sitnicki, Jolanta Leszczyńska, Anna Jarzębska, Dorota Sadowska, Dorota Kukawska i Beata Wardecka.
Wszystkie prezentacje zostały gorąco przyjęte i podobały się uczestnikom festiwalu. Najlepsi to:w kategorii poezja klas I-II - Katarzyna Bereda, Natalia Rozbicka i Monika Ostrowska. Piosenka w tej grupie przyniosła laury Żannie Zychowicz i Monice Jackiewicz, Marcie Chabrzyńskiej i Ewelinie Soćko oraz Paulinie Potockiej. Z dużym uznaniem spotkały sie występy uczniów klas IV-VI, ale i tu zaważyły punkty typujące najlepszych. W poezji wygrały Urszula Parulska, Sylwia Sadoch i Joanna Ćwiek, Aneta Araźna oraz Natalia Uchimowicz, w piosence obcojęzycznej - Maciej Walewski, Sylwia Lipińska, Damian Rutkowski, Kacper Górski i Łukasz Czyżewski oraz Ewelina Ochal. Gratulujemy. A z okazji 50. urodzin Europy uroczyste świętowanie przygotował Szkolny Klub Europejski „Euro-Dąbrówka” z jego opiekunkami - Katarzyną Trojanek i Teresą Romaszuk.
Życząc udanej zabawy, uroczystość rozpoczął Sławomir Domański, dyrektor szkoły. Młodzi Europejczycy przedstawili uczniom Dąbrówki historię powstania Unii Europejskiej, koncert zaś rozpoczęli hymnem „Oda do radości”, przepięknie zagranym na skrzypcach przez Agnieszkę Parafiańczuk, uczennicę klasy IVd. - Życzę ci, Europo dużo szczęścia i wolności, wiecznej współpracy i zgody między państwami, miłości, uczciwości i przyjaźni - to życzenia, jakie w konkursowych laurkach otrzymała od dzieci Europa. W trakcie koncertu życzeń królowały przeboje w obcych językach, nie zabrakło jednak i tych rodzimych. Uczniowie klas IVa, IVd, Ve i VIe zachwycili widownię piękną grą na fletach i gitarach. Otrzymali zasłużone brawa także od Jolanty Prus oraz Barbary Reczek, wicedyrektorek szkoły. Wkrótce najmłodsi klubowicze, uczniowie klasy I b rozpoczęli z polską Pyzą podróż po krajach Europy. Z humorem zaprezentowali plejadę państw z ich charakterystyczną atmosferą i atrakcjami. Oczywiście „Nie ma jak dom”, toteż maleńką Pyzę - Olę Milewską nóżki przygnały do ojczyzny - tu najpiękniej!

Numer: 2007 22   Autor: (ret, jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *