W mińskim powiecie

Spójrzmy wokół siebie i ocalmy od zapomnienia - urok mińskich zabytków, pobliskie wsie malowniczo położone wśród pól, przydrożne kapliczki, wiejskie kościoły, stare obyczaje i obrzędy ludowe. Zachowajmy te obrazy w pamięci i spróbujmy namalować je nie tylko pędzlem, ale i słowem. Z takimi ideami 27 marca 2007 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mińsku Mazowieckim rozstrzygnięto integracyjny konkurs plastyczny i recytatorski z mottem „O czym szumią mazowieckie wierzby?”

Zaszumiały wierzby

W mińskim powiecie / Zaszumiały wierzby

Uroczystość rozpoczęły inicjatorki konkursu Małgorzata Laskowska (plastyczny) i Jolanta Kamińska (recytatorski). Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała Irena Kielak – dyrektor SOSzW oraz Ewa Gierat – przewodnicząca stowarzyszenia „Koniczynka”.
W atmosferę konkursu zebranych wprowadził zespół Gwarki ze SP w Rudzienku, który zaprezentował piosenki i obrzędy związane z nadchodzącymi świętami. Opiekunką zespołu jest Bogumiła Araszkiewicz, która przekazuje swoim podopiecznym wiedzę o obrzędach ludowych z naszych okolic. Zespół kultywuje tradycje i obyczaje związane ze świętami, porami roku, a także piękno gwary rudzienkowskiej. W swoim repertuarze zespół ma pieśni ludowe, herody, kolędowanie z gwiazdą i dynguśniki. Do udziału w konkursach zaproszono uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Mińska Mazowieckiego oraz powiatu mińskiego. Ich celem było promowanie naszego miasta oraz jego okolic, uwrażliwianie dzieci i młodzieży na dziedzictwo kulturowe, w którym wzrastają. Liczba zgłoszeń, zarówno do konkursu plastycznego, jak i recytatorskiego świadczy o dużym zainteresowaniu dziedzictwem kulturowym naszej okolicy. Do konkursu recytatorskiego zgłosiło się 58 recytatorów z 17 szkół podstawowych i 6 gimnazjów. Z klas I-III wystąpiło 19 uczniów, 28 z klas starszych oraz 12 gimnazjalistów. Bogactwo twórczości lokalnych twórców zaskoczyło wszystkich zebranych - utwory nie powtarzały się. Mieliśmy okazję poznać twórczość osób do tej pory mniej znanych, a także pierwsze literackie próby uczniów.
Konkurs recytatorski przebiegał sprawnie, a rozpoczął się od przedstawienia jury, w skład którego weszli: aktor Jerzy Nowak – niezapomniany jako Fabian Bohatyrowicz z „Nad Niemnem”, Elżbieta Sieradzińska, Krzysztof Szczypiorski oraz Ewa Charczuk w roli sekretarza. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji wybrano najlepszych.
Wśród najmłodszych I miejsce zdobyła Aleksandra Górna (SP-2 w Mińsku, opiekunka Agnieszka Skalska), II - Izabela Jurek (SP w Ładzyniu, opiekunka Urszula Młoduchowska), III – Julia Kulbacka (SP w Starej Niedziałce, opiekunka Elżbieta Araźna). Wyróżniono Aleksandrę Bator i Barbarę Majewską z Górek oraz Dominika Woźniaka z Dąbrówki.
Najlepszą recytatorką z klas IV-VI okazała się Paulina Kruszewska, II miejsce zajął Bartłomiej Fetner (oboje ze SP w Ładzyniu, opiekunka Urszula Młoduchowska), III miejsce – Jakub Broda (SP w Siennicy, opiekunka Beata Osiak), a wyróżnienia zdobyli: Karolina Olko (SP w Transborze, pod kierunkiem Magdaleny Biernat), Magdalena Ruta (SPS w Mińsku, pod opieką Marzeny Bartnickiej), Patrycja Szelest (SP w Jakubowie, opiekunka Zofia Czerwieńska-Gągol) i Ewelina Wieczorek (SP w Pustelniku, opiekunka Halina Rosińska).
Spośród gimnazjalistów najefektowniej wypadła Urszula Pacyga z Pustelnika (opiekunka – Halina Rosińska), II miejsce zdobył Piotr Antosiewicz z Żakowa (Teresa Matwiej), III miejsce – Regina Kurek (internat SOSW, opiekunka Danuta Karpińska). Wyróżnienia zdobyli: Cezary Krążała z Mrozów (opiekunka – Agata Sekular), Marta Rudnik z Pustelnika (opiekunka Halina Rosińska), Hubert Woźnica GM-1 w Mińsku Mazowieckim (Hanna Wielgołaska) i Katarzyna Żukowska z Macierzanki pod kierunkiem Magdaleny Piotrowskiej. Zwycięzcy konkursu recytatorskiego otrzymali ciekawe książki oraz plecaki.
W czasie przerw uczestnicy imprezy mogli odpocząć i odprężyć się, podziwiając piękne prace plastyczne, które wpłynęły na tegoroczny konkurs. Wszyscy mogli posilić się staropolskim bigosem i osłodzić sobie życie pysznymi bułeczkami, ciastami, tortem i cukiereczkami.
Laureaci konkursu plastycznego z niecierpliwością i biciem serca czekali na wyniki oraz nagrody. Wpłynęło 180 prac plastycznych oraz ponad 100 zdjęć z 24 szkół podstawowych i 10 gimnazjów, które były oceniane w czterech kategoriach. Zwycięzcy otrzymali wartościowe materiały plastyczne, albumy fotograficzne oraz plecaki, a laureaci I miejsc (Przemysław Bazyl, Sylwia Jackiewicz, Katarzyna Milewska, Adam Sułkowski, Piotr Piwek i Ilona Wróblewska) także bilety-zaproszenia na warsztaty plastyczne do Domu Plenerowego ASP w Dłużewie, które odbędą się w czerwcu.
Czas szumiących wierzb umilił występ Elżbiety Sieradzińskiej, która „Kolorową piosenką” rozśpiewała całą salę. Również z radością wszyscy powitali występ Kapeli Małego Stasia, która jeszcze raz rozweseliła serca organizatorów i uczestników biesiady z tradycją w głównej roli.

Numer: 2007 14   Autor: Jolanta Kamińska, fot. Bogumiła Moryc





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *