Mińsk MazowieckiWielka Wsypa 2014

70. rocznica Wielkiej Wsypy była dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu. Lekcji tej udzieliło gimnazium im. Rodziny Sażyńskich w Niedziałce Starej. 14 lutego przygotowano uroczystości upamietniające patronów i nadania nowego logo gimnazium. Świętu przyświecała sentencja – Ponad wszelkimi podziałami.

Teatrum pamięci

W ubiegły piątek uczestnicy obchodów 70. Rocznicy Wielkiej Wsypy spotkali się przy tablicy pamiątkowej u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego w Mińsku, gdzie znajdowały sie atelier fotograficzne i mieszkanie Sażyńskich. Wygłoszony został memoriał i nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów oraz wiązanek przez przedstawicieli szkoły, władz starostwa, kombatantów i mieszkańców.

Uroczystości przeniosły się do kościoła NMP, gdzie odbyła się msza święta w intencji patronów, a nastepnie do siedziby szkoły, w której obchodzono ten dzień na galowo i z należytym szacunkiem. Dyrektor zespołu szkół w Starej Niedziałce Krystyna Gmur podziękowała za przybycie wójtowi mińskiej gminy Antoniemu Piechoskiemu oraz licznie zgromadzonym kombatantom i pocztom sztandarowym. Wśród publiczności byli również przedstawiciele szkół czy władz lokalnych. Salę sportową po brzegi wypełnili mieszkańcy i uczniowie.

Blisko godzinę trwało widowisko zorganizowane przez uczniów gimnazium z Niedziałki.

Widzowie czuli się bardziej jak na przedstawieniu teatralnym niż szkolnym apelu. Wiersze i piosenki połączono z wizualizacją multimedianlną i akompaniamentem muzyki. Nie tylko słowem, ale również grą aktorską zaskakiwali zebranych widzów. Wielkim zangażowaniem i pasją zasłużyli sobie na gromkie brawa, dostarczając wszystkim niezapomnianych emocji. Ich spektakl skończył się minutą ciszy ku czci pamięci poległych za ojczyznę.

Przyszedł czas na roztrzygnięcie szkolnych konkursów, w których nagrody ufundował wójt Piechoski i rada rodziców. Z wiedzy o rodzinie Sażyńskich najlepsza okazała sie Wioletta Szuba z klasy IIIa. Na drugim mie jscu znalazła się jej klasowa koleżanka Katarzyna Sadoch, a na trzecim – Natalia Rojda z IIIb. Rozstrzygnięto również konkurs na logo dla gimnazium w Starej Niedziałce. Zdecydowaną ilością głosów wygrała grafika Kamili Głuchowskiej. Młoda autorka odebrała nagrodę rzeczową z rąk przewodniczącego rady rodziców. Kształt, symbolika, wizerunek znaku szkoły zostały oficjalnie zatwierdzone i przyjęte.

Część oficialna zakończyła się wyprowadzeniem sztandarów, jednak nie był to koniec uroczystości. Wszystkich zaproszono na poczęstunek, po którym uczniowie i goście mogli porozmawiać z kombatantami i weteranami. Organizatorzy obchodów wielkiej wsypy starają się, aby każda rocznica była inna i wywiązują się z tej obietnicy jak najlepiej. Bogactwo form artystycznych oraz dbałość o szczegóły dowodzą, że jest to dla nich jeden z najważniejszych dni w roku.

Tym razem panowała atmosfera powagi partiotyzmu. Wszyscy zgromadzeni odczuwali wzniosłość święta i na pewno ten dzień pozostanie na długo w ich pamięci. Dyrekcja szkoły kolejnym razem przekonuje, że stoi na wysokości zadania. Zapewne wzięła sobie do serca pracę nad edukacją młodzieży, co teraz przynosi efekty.

Numer: 8 (855) 2014   Autor: Robert Grzyb





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *