Wzięli i opisali

Straż Pożarna występuje jako formacja rycerzy św. Floriana. Zazwyczaj jest pierwsza na miejscu zdarzenia. I zawsze gotowa nieść pomoc innym, niczym dawni rycerze Rzeczpospolitej. W niedzielę 26 kwietnia pojechali do Częstochowy

Na Jasną Górę

Wzięli i opisali / Na Jasną Górę

Niedzielna, już 7 ogólnopolska pielgrzymka strażaków na Jasną Górę, ukazała niezwykłą siłę i braterstwo jednostek OSP. Słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, skierowane do uczestników, o potrzebie istnienia OSP i sile bojowej, podkreśla we właściwy sposób fakt istnienia Ochotniczych Straży Pożarnych i ich własnego wkładu w działalność państwa związaną z zabezpieczeniem życia i dóbr wszystkich mieszkańców naszego Kraju. Prezydent powiedział między innymi:
– Jest was naprawdę wielu w Polsce, stanowicie także istotny element aktywności społecznej na poziomie zarówno lokalnym, jak i centralnym. Serdecznie za tę aktywność strażaków dziękuję, (…) następne pokolenie polskie, które wyrasta już w wolnej Polsce i które także (…) chce okazać wdzięczność za wolność, która zawsze jest też wyzwaniem dla nas wszystkich — te ostatnie słowa prezydent skierował do młodzieży strażackiej.
Prezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych, Waldemar Pawlak, nawiązał do silnego procesu budowania przez OSP wolności i niepodległości.
Słowa słowami, ale niezliczona liczba Polaków zawdzięcza wiele istnieniu ochotniczych straży pożarnych, które powstały głównie z inicjatywy mieszkańców, tylko z powodu potrzeby niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. OSP jest częścią życia, jak i częścią historii oraz tradycji naszego narodu. Zawsze dzielnie staje przeciwko wszelkim wyzwaniom, które są obecnie przypisane do zadań podlegających OSP. To już nie tylko gaszenie pożarów, ale też i Obrona Cywilna.
OSP jest chyba (poza urzędnikami) najbardziej liczebną grupą społeczną w Polsce. OSP jest też najstarszą polską niezależną formacją. Historia nieustannie pokazuje jak wiele OSP wnosi w życie mieszkańców — to nie tylko bezpieczeństwo i spokojny sen, ale też i kultura.
Dziś nieszczęśliwe zdarzenia są już rzadkością, ale nadal występują. Potrzeba istnienia formacji OSP w każdej miejscowości jest ważna dla ochrony życia, zdrowia i mienia współmieszkańców. Istnienie OSP daje gwarancję, iż ryzyko jest o wiele mniejsze. Gdyby jeszcze potrzeby tej formacji były właściwie zaspokojone przez właściwe urzędy, pomoc dla potrzebujących byłaby bardziej efektywna, a wówczas Rycerze św. Floriana mieliby większe możliwości w działaniu.

Krzysztof Dmowski, strażak z Jędrzejowa

Numer: 18 (917) 2015   Autor: Krzysztof Dmowski, strażak z Jędrzejowa





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *