MrozyWzięli i napisali

Szanowny Panie Redaktorze, czytam artykuły w tygodniku Co słychać? zwłaszcza jeżeli dotyczą historii miejscowości z powiatu mińskiego. W tym roku pojawiły się m.in. dwie wzmianki na temat Kuflewa z racji okrągłego jubileuszu  500-lecia istnienia parafii. W obu napisano, że Kuflew uzyskał prawa miejskie w 1521 r., co oczywiście mija się z prawdą....

Kuflew z błędami

Wzięli i napisali / Kuflew z błędami

Otóż dotychczas w żadnym opracowaniu o Kuflewie nie podano źródła dokumentu, który mógłby potwierdzić prawa miejskie Kuflewa (poza pomyłką w opracowaniu S. Pazyra, Geneza i rozwój miast mazowieckich, Warszawa 1959, s.121 i 197). Rok 1521 jest po prostu wymyślony (przybliżony, oszacowany) przez autora w/w dzieła i powtarzany przez późniejszych autorów opisujących dzieje Kuflewa. Nikt tej daty nie zweryfikował.

Problematykę praw miejskich Kuflewa opisałem w artykule „Kuflew i Kozłów, a ich prawa miejskie”, który ukazał się w Roczniku Mińskomazowieckim nr 22/2014 (choć nie wydrukowano go w całości, możliwe że kompletny ukaże się w kolejnym numerze Rocznika nr 23/2015). Ale powróćmy do głównego wątku. Kwintesencją w/w artykułu jest fakt, że prawa miejskie Kuflewa pomylono z prawami miejskimi Kozłowa (powiat garwoliński, gmina Parysów). Kuflew uzyskał prawa miejskie 25.09.1526 r. Źródłem potwierdzającym ten fakt jest metryka z Inwentarza Metryki Koronnej Księgi wpisów i dekretów polskiej kancelarii królewskiej z lat 1447-1795, mieszcząca się w Archiwum Głównym Akt Dawnych, tzw. Metryka Koronna 42, 173 (skan metryki w załączniku oryginał w języku łacińskim, poniżej przetłumaczone najważniejsze wątki:

Działo się w mieście Radom, dnia 25.09.[1526 r.]. [Ja księżna Anna] nadaję prawo niemieckie dla nowo założonego miasta Kuflew [opiddum Kofflow] na bazie istniejącej wsi dziedzicznej [zapewne Stok] położonej na Mazowszu w ziemi czerskiej, staraniem Marcina, stolnika zakroczymskiego, Jana i Wernazego - braci Oborskich [herbu Pierzchała]. Ustalam trzy jarmarki w roku: w pierwszą niedzielę przed Wielkanocą, po św. Augustynie (28.08) i Leonardzie (06.11) oraz cotygodniowe targi w każdy poniedziałek.

Błędy dotyczące historii Kuflewa zawierają także m.in. opisy na stronach internetowych urzędu miasta i gminy Mrozy www.mrozy.pl - dział O Gminie/Historia, w tym także Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Mrozy z 2004 r. str. 22 oraz folder „Mrozy, wieś, miasto, gmina” z 2014 r. s. 24, 35. Także w portalu powiatu mińskiego www.powiatminski.pl - w dziale Powiat Miński/Historia oraz wolnej encyklopedii Wikipedii pod hasłem Kuflew.Ale nie będę ich tu poprawiał, tylko odeślę do swojego artykułu Kuflew i Kozłów, a ich prawa miejskie. Możliwe, że ktoś je kiedyś poprawi.                                                                                       

Numer: 35 (934) 2015   Autor: Eryk Szubiński





Komentarze

Dodano 21 lutego 2022 roku o godz. 2:18 przez: koksa

Niestety poziom ludzi opracowujących dzieje Mrozów jak okolic jest żenujący. Typowe odbębnienie tematu dla posady za biurkiem i zero odpowiedzialności za podane informacje.

 

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *