SiennicaŻaków doradczy

Jednym z zadań, jakie postawiło sobie grono nauczycielskie w Zespole Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie na nowy rok szkolny, jest podnoszenie aspiracji edukacyjnych i zawodowych swoich uczniów poprzez spotkania i warsztaty z przedstawicielami różnych zawodów. Wszystko po to, by dzieci i młodzież mogły zbierać nowe doświadczenia, odkrywać swoje predyspozycje i talenty oraz rozwijać pasje...

Zapały wyboru

Żaków doradczy / Zapały wyboru

Jak pokazują badania, system doradztwa zawodowego jest tym bardziej efektywny, im wcześniej jest wprowadzany. Mylnie kojarzony jest z pomocą w wyborze zawodu, gdyż tak naprawdę jest to pojęcie o wiele szersze, którym określa się ogół działań przygotowujących do wyboru obszaru zawodowego. Żakowscy pedagodzy realizując cele WS DZ, czyli wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego mają zadanie na wszystkich przedmiotach wzmacniać u uczniów poczucie własnej wartości, inspirować do inicjatyw, nadawać kierunek działaniom, ale również uczyć ich samodyscypliny i większego wymagania od samych siebie. Wtedy łatwiej zdiagnozować predyspozycje edukacyjno-zawodowe i te indywidualne: zainteresowania, umiejętności, talenty, cechy osobowości, wartości i możliwości ucznia.

Pomysłem na ten rok szkolny, który praktycznie podnosiłby aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów są właśnie spotkania i warsztaty z przedstawicielami różnych zawodów. I tak, we wrześniu polonistkaTeresa Dydek zaprosiła pisarkę – Agę Szczepańską, znaną z serii książek przygodowych dla dzieci i młodzieży PATK A I PEPE. Młodsi uczniowie pytali autorkę o inspiracje i zainteresowania, a starsi dopytywali o szczegóły związane z tajnikami sztuki pisarskiej. Usłyszeli także o tym, jak ciekawiej można żyć, gdy obudzi się w sobie pasję - miłość do pisania, a nade wszystko - do czytania książek.

Z kolei w październiku uczniowie klas I i II gimnazjum uczestniczyli w wyjazdowych warsztatach aktorskich i teatralnych. Najpierw wspaniałe recenzje żakowskich gimnazjalistów zebrała Odyseja w Teatrze Lalka w PKiN, ale prawdziwa gratka czekała na nich tuż po przedstawieniu, kiedy sam Odyseusz był ich przewodnikiem po teatrze. Byli na scenie, za kulisami, a nawet w garderobie. Poznawali tajniki pracy oświetleniowców i realizatorów dźwięku. Nie lada atrakcją były podziemia teatru, gdzie mieści się teatralnemuzeum lalek z ostatnich 60 lat. Natomiast, najstarsi uczniowie żakowskiego gimnazjum skorzystali z
jesiennej oferty Teatru Lektur Szkolnych i obejrzeli adaptację Antygony Sofoklesa, po której wzięli udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez Tyrezjasza, wróżbitę ze spektaklu.

Również przedmioty ścisłe mają swoich miłośników. Chcąc zachęcić swoich uczniów do zgłębienia tajników chemii, Wanda Redzik i Grażyna Rechnio zabrały ich na wyjątkowe warsztaty. Gimnazjaliści, kolejny już raz gościli również na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii w ramach dorocznego festiwalu nauki. Ciekawe doświadczenia, eksperymenty, wybuchy i pokazy przyciągnęły prawdziwe tłumy. Gimnazjaliści wzięli także udział w warsztatach, których najprawdziwszymi bohaterami były... roboty, a na Wydziale Mechaniki i Lotnictwa, mogli zasiąść za sterami samolotu.

Wyjątkowym listopadowym spotkaniem były także warsztaty pszczelarskie. Żakowską szkołę odwiedzili trzej producenci miodu – Józef Kopa, Jakub Młoduchowski i Grzegorz Markowski. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się o pracy pszczelarza, ale także o życiu pszczół i pszczelarskich atrybutach ze smakowaniem miodu włącznie.

Dyrektor Anna Duszczyk zapowiada kolejne spotkania i warsztaty, m.in. z lekarzami, policjantami i strażakami. – Dzięki środkom unijnym, wiosną 2016 r. nasi uczniowie wezmą również udział w warsztatach rzeźbiarskich, dziennikarskich oraz radiowych. Szkoła kładzie również duży nacisk na kontakt uczniów z mediami. Chętni gimnazjaliści biorą udział w radiowych i telewizyjnych akcjach i przedsięwzięciach, udzielają również wywiadów na temat swoich pasji, talentów i sposobów na czas wolny, m.in. promując działania w szkolnym wolontariacie – mówiła.

Numer: 48 (947) 2015   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *