Powiat mińskiPowiat miński praco-targowy

Pierwszy raz w dziejach 14-letniej historii mińskie targi pracy wyszły w plener. Nie do końca, bo prawie kopa wystawców skryła się pod namiotami, a ich szefowie i powiatowe władze z gośćmi siedzieli kilka godzin w auli Budowlanki. Nie bez przyczyny, bo ktoś musiał słuchać zaproszonych prelegentów i oglądać pierwszy w dziejach powiatu zagraniczny stosunek gospodarczy, czyli podpisanie umowy współpracy z białoruskimi Oszmianami...

Praca zawraca

Działo się w sobotę 18 czerwca, ale wszystko jako preludium niedzielnych obchodów dni powiatu, czyli rewii koncertów, które na pewno pokażemy za tydzień.
Tak więc czternasta edycja Mińskich Targów Pracy i Przedsiębiorczości z patronatem ministrów, znakomitymi gośćmi jak wicemarszałek Maria Koc, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski już przeszła do historii jako impreza nieszablonowa. Interes zwietrzyło 59 wystawców, którzy mieli 114 ofert pracy. Ze 170 ofertami PUP suma stanowisk do wzięcia była więc pokaźna. Niestety, bez wielkiego zainteresowania, bo po akcji 500+ kobiety wolą rodzić niż pracować. Tak skarżyli się niektórzy właściciele firm, narzekając także na hamulce ubezpieczeniowe i podatkowe.
Do dobrych zmian w tym właśnie aspekcie próbował ich przekonać wicestarosta Krzysztof Płochocki, organizując konferencję na temat warunków rozwoju firmy i pozyskiwania funduszy. Wśród prelegentów brylował Paweł Wolski prezentujący Krajowe Ramy Kwalifikacji, ale to Grzegorz Mickiewicz z Ministerstwa Rozwoju przedstawił perspektywy wsparcia i rozwoju dla przedsiębiorców oraz założenia tzw. Planu Morawieckiego. Mówił dobitnie, ale czy przekonująco... Pewne założenia uproszczeń podatkowych wymagają logicznej dyskusji, bo właściciele firm nie dadzą sobie wmówić, że przychody mają zasadnicze znaczenie dla kondycji i rozwoju działań gospodarczych.
Wystąpienie Justyny Szmurło z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych prezentującej nową perspektywę budżetową na lata 2014-2020 ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju innowacyjności i odnawialnych źródeł energii trzeba pozostawić na razie bez komentarza.
Ważnym, ale tylko dla kilku gości punktem konferencji było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między powiatem mińskim i Rejonem Oszmiańskim na Białorusi. Podpisał je starosta Antoni J. Tarczyński i wicestarosta Krzysztof Płochocki, a z ramienia Rejonu Oszmiańskiego Galina Stanisławowna Lutkowska – zastępca Przewodniczącego Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Oszmianach. Jak jedna z podmińskich firm tam sobie poradzi – zobaczymy.
Na targach wręczone zostały nagrody za najciekawsze stoisko wystawiennicze. W tym roku jury postanowiło wyróżnić kilka punktów, ale pierwsza nagroda trafiła na stanowisko zorganizowane przez Drukarnię ELLERT z Wiązowny. Manufaktura Drobiazgu Ilony Sabak zdobyła targowe srebro, a na brąz zasłużył Zakład Usług Techniczno-Handlowych Stanisława Czerepińskiego.
Podobały się także stoiska Polskiej Fundacji Innowacyjnych Rozwiązań Pro Novitas, International Plastik Polska, Śmietankowego Domu Rękodzieła oraz FUD.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali statuetki, a wyróżnieni – okolicznościowe dyplomy.

Numer: 26 (977) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *