Powiat mińskiPowiat miński strażaków

Od 20 lat członkowie OSP wybierają swych przedstawicieli na zjazd powiatowy, by wybrać władze oddziału i uczestników zjazdu wojewódzkiego. Właśnie zebrali się na czwartym zjeździe i jak zwykle najbardziej interesujące były głosy dyskutantów, którzy otwarcie mówili o stałych i nowych problemach związku jak i samych strażaków...

Odjazdy zjazdu

Procedury wyboru władz OSP są tak precyzyjne, że rewolucyjne zmiany wręcz niemożliwe. Tak więc ponownie prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mińsku Mazowieckim został Antoni Jan Tarczyński, a wiceprezesami – Andrzej Belkiewicz, Ireneusz Piasecki i Leszek Dąbrowski. Z nimi na zjazd wojewódzki pojedzie jeszcze Andrzej Gałązka i Ewa Gańko.
Oprócz 36 delegatów obrady w sali starostwa obserwowali komendanci PSP, KPP i CSŻW, wójtowie, dyrektorzy banków i nasza kamera.

O pięciu latach działalności mówił prezes Tarczyński dowodząc, że ponad 3,5 tysiąca strażaków ochotników działających w 93 jednostkach OSP na terenie powiatu stanowi ogromną siłę społeczną. Strażacy ochotnicy są silnym wsparciem dla straży zawodowej w jej działaniach ratowniczo- gaśniczych. Dziękował wszystkim, a szczególnie kapelanowi Zenonowi Wójcikowi za pomoc duchową. Było za co, bo w ciągu pięciu ostatnich lat przybyło w powiecie prawie tysiąc druhów, w tym 150 kobiet. Ponad 2,5 tysiąca z nich to czynni strażacy, ale tylko 1041 w wieku 18-65 lat ma przeszkolenie i aktualne badania lekarskie, a więc może brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Mieli co robić w okresie 2011-2016, a szczególnie w 2011 r. przy 1832 zdarzeniach. W następnych latach liczba zdarzeń malała, aż do roku 2015, gdzie nastąpił ich wzrost do 1608.

Udział jednostek straży pożarnych w zdarzeniach jest różny, ale wyraźnie dominują OSP w KS RG, a wśród nich Sulejówek, Dębe Wielkie, Okuniew, Długa Kościelna, Stojadła, Stanisławów, Mrozy, Kałuszyn, Cisie i Dobre mające od 300 do 1200 wyjazdów w ciągu pięciolatki. OSP to również rocznice i honory, a wśród nich medale zasługi. Było ich ponad 600, w tym 149 złotych, 176 srebrnych i aż 287 brązowych. Do tego doszło 386 odznak strażaka wzorowego.

Dyskutantów było kilku, a pierwszy z nich okuniewski prezes Andrzej Milczarek mówił wszystkim, co go drażni i odstręcza od działania. Zanim jednak zaczął krytykować, dziękował
z prezentami prezesowi Tarczyńskiemu i komendantowi Ufnalowi za wspieranie ochotników-
strażaków. Tak różowo nie jest wśród posłów i z prezesem Pawlakiem, który pokazuje się na uroczystościach kilka minut. Wyraźnie dawał do zrozumienia, że druh Waldemar po 25 latach
prezesowania OSP powinien honorowo oddać władzę, bo wyraźnie się zużył. Prezes zahaczył o limity odznaczeń dla strażaków, bo miał druha z 30-letnią służbą bez nawet brązowego medalu za zasługi dla pożarnictwa. – My sobie zasłużyliśmy na to by nas szanować, by nami nie poniewierać i nie pogardzać. Jesteśmy jedyną formacją RP, która na czapce nie ma widniejącego orła. On był, ale ktoś wpadł na pomysł, że trzeba go zabrać, bo za dużo czapek poniewierało się po rowach. Może się poniewierało, ale 30 lat temu – grzmiał Milczarek.

O tym, że do pożaru wyjeżdżają osoby nieuprawnione czyli członkowie młodzieżowych drużyn lub druhowie, których wiek nie pozwala wyjeżdżać, mówił komendant Stosio z Królewca. Takie osoby nie mają badań lekarskich lub są nieubezpieczone. Jeśli ktoś ulegnie wypadkowi, to kto za to będzie odpowiadał? Długo, ale z niewielką liczbą konkretów wyjaśniał brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Mówił o OS P jako kluczowej sile budowania bezpieczeństwa wewnętrznego, ale nie mógł się zgodzić, żeby na OSP budować różnego rodzaju związki militarne. Podziela też głos, żeby na czapkach druhów znalazły się orzełki. Podniósł się poziom OS P, coraz więcej młodych ludzi zakłada mundury i noszą je z godnością.

Tak, dziś mamy już innych ochotników niż w PRLu i w pierwszych latach budowania kapitalizmu...

Numer: 49 (1000) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *